63.7 F
New York
HomeScienceWeLASER, coraz bliżej rolnictwa wolnego od pestycydów

WeLASER, coraz bliżej rolnictwa wolnego od pestycydów

The WeLASER consortium working group field testing the prototype

Dzięki WeLASER możliwe jest produkowanie więcej i w sposób mniej zanieczyszczający środowisko, przy zachowaniu wszystkich gwarancji dla zdrowia ludzi i planety

POLAND, December 18, 2023 /EINPresswire.com/ — ● Produkować więcej, w sposób mniej zanieczyszczający środowisko i z zachowaniem wszelkich gwarancji dla zdrowia ludzi i naszej planety, jest możliwe.
● Rozwój, w którym uczestniczy Instytut Ekologii Terenów Przemysłowych (IETU) z Katowic wraz z 9 innymi instytucjami z 8 krajów wewnątrzwspólnotowych.

Po 3 latach pracy, międzynarodowe stowarzyszenie stworzyło narzędzie do precyzyjnego do usuwania chwastów, które dowodzi, że rolnictwo bez użycia herbicydów jest w zasięgu ręki.

Grupa stworzona przez ośrodki badawcze, uniwersytety, prywatne firmy i organizacje rolnicze z Hiszpanii, Niemiec, Danii, Francji, Polski, Belgii, Włoch i Holandii na rzecz projektu WeLASER finansowanego przez UE w ramach programu “Horyzont 2020”, zakończyła pierwszy etap rozwoju prototypu precyzyjnego narzędzia do odchwaszczania, które umożliwia postęp w zwalczaniu stosowania herbicydów, poprawiając wydajność i konkurencyjność upraw, eliminując w ten sposób zagrożenia dla zdrowia i niekorzystny wpływ środków chemicznych na środowisko.

Prototyp posiada autonomiczny pojazd, poruszający się po uprawie i wyposażony w zaawansowany system wykrywania oparty na sztucznej inteligencji (IA) poprzez pozyskiwanie obrazów i przetwarzanie danych, co pozwala mu odróżnić i zlokalizować centrum wzrostu chwastu, który ma zostać wyeliminowany. Po zlokalizowaniu przez skaner, kieruje wysokiej mocy źródło lasera światłowodowego w kierunku merystemu. Jest to koncepcja szybkiej modulacji, umożliwiająca kierowanie precyzyjnych impulsów energii w celu wysoce skutecznego zwalczania chwastów. Zarządzanie danymi odbywa się poprzez architekturę obliczeniową w chmurze, a system wykorzystuje technologię IoT.

Chociaż projekt kończy pierwszy etap rozwoju, konieczne będą dalsze prace, na przykład w celu skrócenia czasu pracy w terenie, ułatwienia obsługi i podłączenia prototypu oraz obniżenia kosztów produkcji w celu uzyskania modelu nadającego się do sprzedaży na rynku.

Projekt maksymalnej współpracy pomiędzy podmiotami z całej Europy

WeLASER jest wynikiem współpracy 10 partnerów z 8 państw członkowskich UE. Z Hiszpanii – Centrum Automatyki i Robotyki (Centro de Automática y Robótica) (CAR) należące do Wyższej Rady ds. Badań Naukowych (Consejo Superior de Investigaciones Científicas) (CSIC) i koordynator projektu oraz Koordynator Organizacji Rolników i Hodowców (Coordinadora de Organizaciones de Agricultores y Ganaderos) (COAG); z Niemiec – Laser Zentrum Hannover e.V. (LZH) i firma Futonics Laser GmbH (FUT); z Danii – Wydział Nauk o Roślinach i Środowisku z Uniwersytetu Kopenhaskiego (CPH); z Francji – firma AgreenCulture (AGC); z Włoch – Międzywydziałowe Centrum Badań nad Przemysłowymi Produktami Rolno-Spożywczymi z Uniwersytetu Bolońskiego (UNIBO); z Polski – Instytut Ekologii Terenów Uprzemysłowionych (IETU) z Katowic; z Belgii – Dział Ekonomii Rolniczej Wydziału Inżynierii Nauk Niologicznych Uniwersytetu w Gandawie; oraz z Holandii (UGENT) – Van Den Borne Projecten BV, dział innowacji w gospodarstwie Van Den Borne Aardappelen Farm (VDBP) z siedzibą w Reusel.

Pablo González de Santos z Centrum Automatyki i Robotyki Wyższej Rady ds. Badań Naukowych, koordynator projektu, podkreśla „WeLASER to doskonała współpraca między wiodącymi organizacjami w każdym ze swoich obszarów działania, co pozwoliło nam dysponować najnowszymi technologiami i postępami niezbędnymi do opracowania tak nowatorskiego i niezbędnego projektu”.

Oprócz opracowania prototypu, projekt ten doprowadził do rozwoju różnych innowacji o wielu zastosowaniach, takich jak wysokiej mocy źródło laserowe światłowodowe do zwalczania niepożądanych chwastów za pomocą precyzyjnych pulsów energii, z innowacyjną koncepcją pompy i chłodzenia, co minimalizuje zapotrzebowanie lasera na energię w procesie odchwaszczania; ulepszony system zasilania autonomicznych platform robotycznych; inteligentny menedżer nawigacji dla autonomicznych robotów, mający zastosowanie w rolnictwie precyzyjnym, który umożliwia nawigację po całym gospodarstwie, nie ograniczając się do ppola uprawnego, i integruje różne metodologie sztucznej inteligencji (AI) w celu identyfikacji różnych rodzajów upraw, w tym upraw szerokich i wąskich; oraz oparte na sztucznej inteligencji laserowe narzędzie do zwalczania chwastów, umożliwiające szeroki zakres prac do zindywidualizowanego traktowania roślin w uprawach różnego typu, przy jednoczesnym zachowaniu zgodności ze wszystkimi przepisami bezpieczeństwa wymaganymi do pracy z technologią laserową.

Zapewnienie produkcji żywności na bezpiecznej planecie

W obliczu rosnącej liczby ludności w środowisku zmian klimatycznych, takim jak to, w którym żyjemy, największym wyzwaniem dla ludzkości jest zapewnienie produkcji żywności bez szkody dla środowiska i zdrowia ludności poprzez coraz bardziej wydajne i mniej zanieczyszczające systemy produkcji.

W samej Europie każdego roku używa się około 130 milionów ton syntetycznych herbicydów (nie licząc innych środków chemicznych), substancji, które po zastosowaniu nie rozróżniają pożytecznych roślin i owadów glebowych niebędących ich celem, a dodatkowo mogą mieć wpływ na zdrowie zwierząt i ludzi.

Ponadto, chwasty rozwijają odporność, co oznacza, że istniejące herbicydy stają się coraz mniej skuteczne.

Według Gonzáleza de Santosa „konsorcjum WeLASER jest zmotywowane do przyjęcia inteligentniejszych metod rolnictwa i budowania bardziej zrównoważonych systemów produkcji żywności, przy jednoczesnej ochronie środowiska i zdrowia. WeLASER otwiera niezawodną i bezpieczną opcję oraz oferuje postęp w rozwiązaniu globalnego problemu”.

Cristina Ramos
CopilotoAD Agency
+34 658 74 51 71
[email protected]
Visit us on social media:
Facebook
Twitter
LinkedIn
Instagram
YouTube

Dzięki WeLASER możliwe jest produkowanie więcej i w sposób mniej zanieczyszczający środowisko, przy zachowaniu wszystkich gwarancji dla zdrowia ludzi i planety



Originally published at https://www.einpresswire.com/article/675861088/welaser-coraz-bli-ej-rolnictwa-wolnego-od-pestycyd-w

- Advertising -
- Advertising -
- Part of VUGA -marketing agency
- Advertising -

latest articles

- Advertising -
gossip tv free

explore more

free fashion tv